Katedra Kognitywistyki

Olgierd Borowiecki

placeholder_circle.png

mgr Olgierd Borowiecki

email: olgierdborowiecki@doktorant.umk.pl

Olgierd Borowiecki ukończył studia drugiego stopnia na kierunku kognitywistyka na UMK broniąc pracę pt. Memory ""that” and memory “how"" – how are they interrelated? Neurobiological, computational, psychological, and philosophical perspectives. Praca ta została nagrodzona nagrodą im. Perzanowskiego dla najlepszej kognitywistycznej pracy magisterskiej w Polsce 2020. Temat pracy odzwierciedla jego interdyscyplinarne zainteresowania, które rozwijał podczas licznych wymian, m.in. na University of Helsinki, Sapienza University czy University College of London.

Podczas studiów magisterskich był nagrodzony tytułem Najlepszego Studenta Wydziału Humanistycznego, dwukrotnie otrzymał Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także Diamentowy Grant oraz grant w Konkursie Grants4NCUStudents. Jest członkiem Toruńskiego Koła Kognitywistycznego. W 2019 roku był organizatorem Międzynarodowej Konferencji Neuromania, podczas której omówione zostały najnowsze hipotezy o formach reprezentowania abstrakcyjnej rzeczywistośc. Jego praca naukowa opiera się na próbie interdyscyplinarnego zrozumienia pamięci.

Jak pokazuje w swojej pracy magisterskiej, pamięć przyjmuje wiele form i może być pomostem łączącym poszczególne dyscypliny kognitywistyki. Na tym właśnie według niego polega kognitywistyka - na łączeniu perspektyw poszczególnych dziedzin w poszukiwaniu głębszego zrozumienia mechanizmów rządzących poznawaniem rzeczywistości.

Obecnie absolwent uczęszcza do Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych, a na co dzień dzieli się swoją pasją w mediach społecznościowych prowadząc profil Kognitywista Olgierd.

Prowadzone zajęcia

  • Different Kinds of Memory and how to understand them

Wybrane publikacje

 
Katedra Kognitywistyki