Katedra Kognitywistyki

Tydzień Mózgu 2024

2024-03-04

Tydzień Mózgu
w Toruniu i Bydgoszczy

11-17 marca 2024

tydzienmozgu.umk.pl

 

Harmonogramy wydarzeń

2024_dni_mozgu_collage3.png

Ludzki mózg skrywa w sobie wiele tajemnic, a nad ich rozwikłaniem pracują zastępy specjalistów na całym świecie. Podczas Tygodnia Mózgu, który odbędzie się 11-17 marca w Toruniu i Bydgoszczy, będzie można posłuchać o najnowszych badaniach i dowiedzieć się m.in. dlaczego prokrastynujemy, czy jesteśmy niezależni w swoich wyborach i jak wygląda studiowanie z ASD.

Światowy Tydzień Mózgu jest inicjatywą, której celem jest upowszechnianie wiedzy o mózgu i układzie nerwowym. Wiele miast w Polsce angażuje się w tym czasie w akcje edukacyjne, podczas których specjaliści i specjalistki mają szansę przedstawić aktualne wyniki badań w obszarze neuronauk. Wykłady, warsztaty i pokazy mają charakter otwarty, więc mogą wziąć w nich udział wszyscy zainteresowani.

Na wydarzenie, którego współorganizatorem jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, składają się wykłady, warsztaty i pokazy. Prelegentami będą badacze i badaczki z instytucji w całej Polsce, którzy wygłoszą łącznie 10 wykładów w różnych lokalizacjach: w Instytucie Psychologii UMK, Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy, Bibliotece UKW oraz Młynach Rothera.

Studentki i studenci z Torunia i Bydgoszczy przygotowali również warsztaty dla osób w każdym wieku. Dzieci w wieku 7-13 lat będą miały okazję uczestniczyć w zajęciach, podczas których dowiedzą się, jak muzyka wpływa na emocje. Warsztaty z elementami muzykoterapii odbędą się w Szkole Podstawowej nr 4 w dwóch turach: 12 i 15 marca. Dla uczniów szkół średnich 15 marca zorganizowane zostaną zajęcia poświęcone procesom poznawczym wykorzystywanym podczas prowadzenia pojazdu. Tego samego dnia studentki i studenci będą mogli wziąć udział w warsztatach, na których dowiedzą się, jak zadbać o swoje dobre samopoczucie.

Propozycją dla młodych dorosłych są warsztaty "Kiedy mózg myśli inaczej – podstawy neurologiczne neuroróżnorodności, czyli osoby z ASD, ADHD, dysleksją i wysoką wrażliwością". Zajęcia poprowadzą studentki Wydziału Psychologii UKW. Nie zabrakło również propozycji dla seniorów, w programie są również zajęcia dotyczące sposobów ćwiczenia uwagi oraz strategii poprawiających pamięć i koncentrację.

Ofertę wykładów i warsztatów urozmaicą także stanowiska, przy których będzie można zagrać, obejrzeć pokaz lub stworzyć wspólne dzieło plastyczne.

Więcej informacji na temat wydarzeń można znaleźć na stronie https://tydzienmozgu.umk.pl/. Bieżące informacje dotyczące tegorocznej edycji Tygodnia Mózgu są publikowane także na profilu facebookowym.

źródło informacji

Patronat honorowy nad tegoroczną edycją objęły Polskie Towarzystwo Kognitywistyczne i Polskie Towarzystwo Badan Układu Nerwowego, a partnerem i wydarzenia jest m.in. Toruńskie Koło Kognitywistyczne.

Cieszymy się bardzo, że na Dni Mózgu 2024 w Toruniu studenci kognitywistyki UMK przygotowali kilka interesujących warsztatów i otwartych dla publiczności stanowisk (stoisk). Na wszystkie warsztaty obowiązuje rezerwacja uczestnictwa.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej siedziby w Instytucie Psychologii UMK i udziału w tym niezwykłym wydarzeniu!

Poniżej, w formie graficznej, prezentujemy harmonogramy wydarzeń.

2024_dni_mozgu_A0_wyklady.jpg

 

2024_dni_mozgu_A0_warsztaty.jpg

 2024_dni_mozgu_A0_stoiska.jpg

Andrzej Zykubek
Katedra Kognitywistyki