Kognitywistyka

Toruńskie pierniki i lubelskie cebularze na konferencji MUSKAI: Mózg w erze AI

2025-03-18

Jak sztuczna inteligencja pomaga odkrywać tajemnice ludzkiego mózgu? Odpowiedzią na to pytanie zajmą się uczestnicy podczas konferencji „MUSKAI: Mózg w erze AI”, która odbędzie się 18–19 marca 2025 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w sali CTW-408. Cieszymy się, że wśród uczestników konferencji i zaproszonych gości znaleźli się Pan prof. Włodzisław Duch i troje doktorantów z Katedry Kognitywistyki UMK.

W opisie konferencji czytamy:

To wydarzenie łączy świat neuronauki i nowoczesnej technologii, skupiając się na tym, jak AI rewolucjonizuje badania nad mózgiem. Wśród tematów znajdą się innowacyjne metody analizy EEG, w tym badania nad pokowidową mgłą mózgową, oraz zastosowanie algorytmów uczenia maszynowego w modelowaniu procesów poznawczych. Dodatkowo skupimy się na przyszłości sztucznej inteligencji – jej podobieństwach do ludzkiej inteligencji, możliwościach rozwoju oraz wpływie na naszą cywilizację. To unikalna szansa, by spojrzeć na AI nie tylko jako technologię, ale jako narzędzie zrozumienia samych siebie.

We środę 19 marca w godz. 10:00-11:30 prof. Włodzisław Duch wygłosi zdalnie wykład pt. Sztuczna inteligencja: nowe cyfrowe inteligentne istoty? Jesteśmy przekonani, że wykładu Pana Profesora nie musimy Państwu rekomendować. Serdecznie zapraszamy do udziału zdalnego.

Natomiast nasi doktoranci poprowadzą warsztaty poświęcone wykorzystaniu najnowszych technologii w badaniach kognitywistycznych i terapii.

Warsztaty pt. Zastosowanie technologii VR w terapii zaburzeń neurorozwojowych, które poprowadzą Milena Celebudzka i Jakub Janczura będą poświęcone wykorzystaniu technologii wirtualnej rzeczywistości (VR) w terapii osób z zaburzeniami neurorozwojowymi, m.in. takimi jak spektrum autyzmu, zaburzenia rozwoju intelektualnego, zaburzenie deficytu uwagi i nadaktywności oraz dziecięce porażenie mózgowe.

Warsztaty będą składać się z części teoretycznej oraz praktycznej. W części teoretycznej uczestnicy dowiedzą się, dlaczego VR stanowi nowoczesne i efektywne narzędzie wspierające terapię, zwłaszcza w zakresie rozwijania funkcji poznawczych, wykonawczych oraz motoryki małej/dużej oraz na co należy zwrócić uwagę podczas wykorzystania owej technologii w terapii (m.in. czy każdy podopieczny/ pacjent może korzystać z VR?). Natomiast część praktyczna warsztatów umożliwi uczestnikom bezpośrednie doświadczenie świata VR, co pozwoli im lepiej zrozumieć funkcjonowanie osób z zaburzeniami neurorozwojowymi oraz efektywność tej technologii w terapii. Immersyjne doświadczenia pomogą przybliżyć codzienne wyzwania osób z tymi zaburzeniami oraz zobrazują potencjalne korzyści płynące z integracji VR w terapii.

Z kolei w warsztacie pt. Inteligencja Nowej Ery: Sztuczna Inteligencja w praktyce edukacyjnej prowadzonym przez Alberta Łukasika uczestnicy zapoznają się z metodami integracji AI z procesami poznawczymi. Na warsztatach zostanie również omówiona możliwość integracja sygnałów neuronalnych pozyskanych za pomocą EEG i behawioralnych dla personalizacji treści edukacyjnych przekazywanych przez wirtualnego tutora. Kolejna część dotyczyć będzie zastosowania VR i autonomicznych, wirtualnych agentów w treningu poznawczym oraz umiejętności społecznych dla osób ze specjalnymi potrzebami edukacjnymi. Na koniec przedyskutowane zostaną etyczne aspekty, w tym prywatność danych, ryzyko uzależnienia i nadmiernego polegania na sztucznej inteligencji oraz bezpieczny design systemu. Wspólna dyskusja pobudzi kreatywność i otworzy nowe realnie perspektywy badań. Uczestnicy przyswoją podstawową wiedzę dotyczącą:

  • promptowania dla generatywnej sztucznej inteligencji celem uzyskania najlepszych rezultatów edukacyjnych,
  • łączenia neurotechnologii ze sztuczną inteligencją,
  • projektowania treningów poznawczych i społecznych w wirtualnej rzeczywistości."

Wydarzenie organizowane jest przez Studenckie Koło Neuronauk KUL, które zajmuje się popularyzacją wiedzy na temat ludzkiego mózgu, promocją neuronauk, wspieraniem działalności badawczej, tworzeniem platformy wymiany i poszerzania wiedzy oraz organizacją wydarzeń naukowych poświęconych zagadnieniom układu nerwowego. Konferencja skierowana jest do naukowców, studentów i wszystkich zainteresowanych poznawaniem przyszłości neuronauki i AI.

2025_muskai.jpg

Andrzej Zykubek
Kognitywistyka