Wpływ chronicznego tłumienia złości na rozwój chorób autoimmunologicznych i psychosomatycznych - nowy grant w Centrum Doskonałości IMSErt
Z radością informujemy, że dr Bogna Bylicka została kierownikiem grantu pt. Wpływ chronicznego tłumienia złości na rozwój chorób autoimmunologicznych i psychosomatycznych.
W opisie projektu czytamy:
W naszym projekcie badawczym zamierzamy zbadać rolę tłumienia złości, koncentrując się szczególnie na autowyciszaniu się (self-silencing) w odpowiedzi na naruszanie granic lub blokowanie osobistych celów, oraz jego związku z powstawaniem chorób autoimmunologicznych i psychosomatycznych. Uznając język za zarówno odbicie, jak i twórcę rzeczywistości, wykorzystamy analizę lingwistyczną wraz z pomiarami psychofizjologicznymi, aby zbadać procesy poznawcze i behawioralne leżące u podstaw tłumienia złości. Poprzez porównanie tego, jak osoby zdrowe i przewlekle chore wyrażają i zarządzają złością w kontekstach społecznych, badanie ma przyczynić się do pogłębienia zrozumienia związku między emocjami, interakcjami społecznymi a zdrowiem.
Grant jest realizowany przez Centrum Doskonałości “Interakcje – umysł, społeczeństwo, środowisko” (IMSErt) na kwotę 50 000 PLN. Zespół badawczy projektu może liczyć od trzech do pięciu osób zatrudnionych na Uniwersytecie. W skład zespołu może wchodzić jedna osoba studiująca oraz jedna kształcąca się w szkole doktorskiej Uniwersytetu.
Działalność zespołu w ramach realizowanego grantu powinna prowadzić do opublikowania (złożenia do publikacji) przez pracowników Uniwersytetu artykułów w czasopismach znajdujących się w Q1 bazy Web of Science (wg JIF), lub monografii naukowej w prestiżowym wydawnictwie. Zespoły powinny posiadać charakter interdyscyplinarny i składać się z osób reprezentujących różne dyscypliny naukowe, zatrudnionych w odrębnych wydziałach lub jednostkach organizacyjnych.
Prace zespołowe będzie można realizować w nowej siedzibie Centrum Doskonałości IMSErt.