Katedra Kognitywistyki

Certyfikat doskonałości w naszych rękach

2024-06-21

W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego odbyła się uroczysta gala wręczenia Certyfikatów Doskonałości Kształcenia Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Certyfikat "doskonałego kierunku" dla kognitywistyki prowadzonej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika odebrała prof. dr hab. Beata Przyborowska, prorektorka ds. studenckich.

DSC01070-scaled.png

Polska Komisja Akredytacyjna przyznaje certyfikaty w czterech kategoriach: "doskonały kierunek", "zawsze dla studenta", "otwarty na świat" oraz "partner dla rozwoju". To już czwarty raz, kiedy Prezydium Komisji przyznało te wyróżnienia.

Wyniki znaliśmy już w październiku 2023 r., gdy PKA ogłosiła, że w kategorii "doskonały kierunek" przyznała ocenę pozytywną kognitywistyce (studiom I i II stopnia), prowadzonej w Instytucie Badań Informacji i Komunikacji na Wydziale Filozofii i Nauk Społecznych UMK. Jest to pierwsze wyróżnienie tego typu od Polskiej Komisji Akredytacyjnej, jakie otrzymały studia prowadzone na UMK.

Certyfikaty-scaled.png

PKA doceniła wysiłek, rozmach, innowacyjność, współdziałanie z otoczeniem społeczno-gospodarczym, poziom naukowy i dydaktyczny, jak również wkład pracowników uczących na kognitywistyce oraz zaangażowanie Instytutu, Wydziału i Uniwersytetu w tworzenie unikalnego kierunku studiów. Wskazano na znaczące zaangażowanie studentów w tworzony z konsekwencją i troską o jakość system kształcenia oraz udział w grantach i pracach badawczych.

Oficjalne wręczenie certyfikatów odbyło się w czwartek 13 czerwca w Warszawie. W imieniu UMK wyróżnienie odebrała prof. dr hab. Beata Przyborowska, prorektorka ds. studenckich. W wydarzeniu udział wziął minister nauki Dariusz Wieczorek.

DSC01181-scaled.png

Certyfikaty Doskonałości Kształcenia PKA

Polska Komisja Akredytacyjna przyznaje Certyfikaty Doskonałości Kształcenia w trosce o jak najwyższą jakość kształcenia. Podstawą przyznania certyfikatu jest pozytywna ocena programowa na 6 lat poparta dobrymi praktykami w zakresie jakości kształcenia lub udokumentowanymi, regularnymi osiągnięciami studentów i absolwentów. Wnioski o wyróżnienie kierunku certyfikatem składają przewodniczący zespołów działających w ramach dziedzin nauki i dziedziny sztuki, kierując się rekomendacją zawartą w opinii zespołu.

PKA przyznaje Certyfikaty w czterech kategoriach:

  • Doskonały kierunek − doskonałość w kształceniu na kierunku
  • Zawsze dla studenta − doskonałość we wsparciu rozwoju studentów
  • Otwarty na świat − doskonałość we współpracy międzynarodowej
  • Partner dla rozwoju − doskonałość we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym

Jednostki, które prowadzą kierunki wyróżnione przez Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej certyfikatem, wdrażają skuteczne, innowacyjne oraz godne naśladowania rozwiązania sprzyjające jakości kształcenia, charakteryzujące się w szczególności:

  • skutecznością, to jest zdolnością osiągania celów w sferze doskonalenia jakości kształcenia,
  • uniwersalnością, to jest możliwością przenoszenia do innych uczelni,
  • innowacyjnością, to jest nowatorskim charakterem w sferze doskonalenia jakości kształcenia,
  • wzorcowością, to jest możliwością bycia punktem odniesienia,
  • etycznością, to jest zgodnością z normami i wartościami etycznymi oraz zasadami odpowiedzialności społecznej,
  • trwałością, to jest powtarzalnością i trwałością wpływu na doskonalenie jakości kształcenia.

Decyzją Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej Certyfikatami Doskonałości Kształcenia zostało wyróżnionych 26 kierunków studiów, które spełniły kryteria wynikające z procedury przyznawania Certyfikatów. To już czwarty raz, kiedy Prezydium Komisji przyznało te wyróżnienia.

Więcej informacji na stronie Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Andrzej Zykubek
Katedra Kognitywistyki